Nikdy jsem si nemyslela, že se něco takového přihodí. Válka na celém území mé vlasti? Rychlé rozloučení s rodinou, městem, přáteli? Vyčerpávající útěk do jiné země, tak vzdálené té mojí? Do 24. února 2022 nepředstavitelné. S ruskou invazí na Ukrajinu se ale všechno změnilo.
Rozhodli jsme se v podstatě hned. Dva dny po začátku války jsem se svým přítelem Stanem utekla z Oděsy. Prvního března, po dlouhé a stresující cestě Moldavskem, Rumunskem a Bulharskem, jsme se konečně dostali do České republiky. Jakmile jsme se trochu usadili, začala jsem se dívat po práci. Po hodinách googlování jsem našla volnou pozici v C3 Prague – shodou okolností zrovna sháněli experty na sociální sítě. Domluvili jsme se na spolupráci a už o pár týdnů později jsem seděla v kanceláři. Začala se však objevovat celá řada otázek, na které jsem hledala odpovědi. V lecčem si navíc byli nejistí i mí noví kolegové. Jak moc jsou si ukrajinská a česká kultura podobné? Jak spolu vůbec mluvit o válce? Do toho jsem řešila spoustu praktických záležitostí. Hledala jsem doktora, který by mluvil mým jazykem, řešila povolení k pobytu… Chybělo mi místo, které by mi pomohlo přijít podobným záludnostem na kloub a nabídlo zkušenosti těch, kdo už vše zvládli.
Tak jsme se rozhodli takové místo založit – v říjnu 2022 jsme spustili Rozumiju. Platformu, která ukazuje, jak porozumět novému prostředí i lidem kolem.
Co je Rozumiju?
Magazín, který:
- Ukrajinským uprchlíkům pomáhá poznat českou kulturu a Čechům zase tu ukrajinskou. Například skrze tipy přímo od Anyi a její příběh.
- Inspiruje a vypráví příběhy, se kterými se dokáže každý ztotožnit. Osudy jednotlivců dokládají, že každý uprchlík je především člověk, který nás může obohatit. Kulturně i osobnostně.
- Podporuje vzájemné – a tak důležité – porozumění. Rovnou ve třech jazycích: ukrajinštině, češtině a angličtině.
- Se skládá ze čtyř tematických kategorií: příběhy, zdraví, práce, kultura.
Jak Rozumiju stavíme a propagujeme?
Na Rozumiju najdete příběhy lidí, kteří uprchli před válkou na Ukrajině. Vysvětlují, kudy jejich cesta vedla, jak se dostali do Česka i jaké překážky museli překonat. Na každé vyprávění navazuje doplňující obsah – vždy se týká problému, který musel respondent vyřešit, nebo na story tematicky navazuje. Když jsme například přinesli příběh otce, který před válkou utekl se svým autistickým synem, v navazujícím obsahu jsme poskytli rady od psychologů a terapeutů, jak komunikovat s lidmi, kteří mají autismus. Pravidelně také zkoumáme vyhledávací dotazy, související s válkou na Ukrajině. I ty jsou inspirací pro další obsah.
Abychom dokázali zasáhnout relevantní publikum a nabídli užitečné informace co největšímu počtu uprchlíků, dostáváme k nim obsah skrze placené kampaně na Instagramu. Nepřetržitě také analyzujeme příspěvky, které si uživatelé ukládají nejčastěji. Jejich počet roste, stejně jako množství followerů a čas, který lidé tráví s naším obsahem. Čísla ukazují, že jsme se s Rozumiju trefili a o nápomocný obsah je zájem. Rádi bychom vytvořili aktivní čtenářskou základnu, která bude přicházet s novými tématy a podněty, a odpovídali na aktuální potřeby našeho publika. V současné situaci chceme pomáhat tím, co jako obsahová agentura umíme nejlépe: tvorbou užitečného a relevantního obsahu.
Máte v hlavě nápad nebo téma, které by se hodilo pro Rozumiju? Znáte Ukrajince, jehož příběh bychom mohli zpracovat? Ozvěte se, podněty vítáme.