Proč se na podnikání dívat optikou literatury?

Svět fiktivních příběhů může být nesmírně inspirativní.

B009

Proč se na podnikání dívat optikou literatury?
Monika Králová
08/10/2021
Pro Českou spořitelnu tvoříme již více než 3 roky blog, jehož cílovým publikem jsou hlavně firmy a podnikatelé. Na byznys se zkoušíme dívat různou optikou – třeba perspektivou krásné literatury. Říká se, že příběhy prodávají. Především ale také přináší velkou inspiraci.

V románech totiž můžete najít spoustu podnětů. Na Harvard Business School dokonce již několik let běžel kurz, který využíval krásnou literaturu k výuce leadershipu. Tady je pár příkladů, v čem může být čtení literatury užitečné pro byznys.

1. Na rozdíl od klasické manažerské literatury je beletrie mnohem realističtější

Hlavně proto, že nenabízí zaručené tipy, ale zobrazuje svět komplexně. Což více odpovídá faktu, že také problémy ve skutečném světě jsou mnohem složitější a nejdou vždy lehce vyřešit zaručenými poučkami. Romány zkrátka ukazují hloubku, kterou příliš exaktní rady a knihy postrádají.

Vezměte si třeba Jurský park od Michaela Crichtona – možná tento příběh vnímáte hlavně jako sci-fi film od Stevena Spielberga. Ale jedná se především o zajímavé vyprávění o tom, jak to může dopadnout, když uvedete na trh nekvalitně otestovaný produkt nebo projekt. I takto se dá na literaturu pohlížet a odnášet si z ní poučení. Pro podnikání i pro život.

2. Beletrie dokáže lépe rozvíjet vaši osobnost

Krom toho, že čtení zlepšuje naše vyjadřovací dovednosti, čtení delších textů – hlavně příběhů a románů – zlepšuje naši potřebu kognitivního uzavření, tedy potřebu udělat si názor a mít hned jasno. Zkrátka si věci uzavřít. Když je potřeba kognitivního uzavření vysoká, člověk dělá unáhlené závěry. Naopak čím méně máme potřebu být s věcmi rychle hotoví, jednáme spíš s rozvahou, zvažujeme více možností. V záloze máme také pomyslný plán B. A to se hodí.

Proč čtení románů vlastně snižuje naši potřebu kognitivního uzavření? Než se dostanete na konec příběhu, zabere vám čtení nějaký čas. Během té doby třeba změníte názor na hlavního hrdinu, než ho – díky celému příběhu – pořádně poznáte. Film není v tomto případě plnohodnotná náhrada, čtení vyžaduje totiž úplně jinou míru zapojení a pozornost než sledování audiovizuální verze příběhu.

3. Fakta, nebo fikce? Přínosné je obojí

Přemýšleli jste někdy, kolik informací dokáže náš mozek přijmout během jediného dne? Prý zhruba kolem 34 GB. Každý člověk má své limity, ne vždy se cítí na to, aby se po celém dni, kdy do sebe nasává jednu informaci za druhou, ještě zahlcoval dalšími poznatky při volném večeru. Ale i zdánlivě odpočinkové aktivity – ať už čtení románů, nebo i hraní deskových her – nás posouvají v profesní oblasti. Romány nejsou ztrátou času, ale naopak jeho efektivním využitím. Často aniž bychom si to uvědomovali.

Přečtěte si celý článek o tom, jak může beletrie rozvíjet podnikavou mysl, na blogu České spořitelny. Přinesli jsme i tipy, v čem vás můžou inspirovat konkrétní tituly.

Začtěte se dál...

Zajímá vás, co může obsah přinést vám?

Dáme vaší značce obsah. publikum. dosah. relevanci. pozornost.