Konspirační teorie. Jak můžou ovlivnit tým?

Jak můžou konspirace ovlivnit dynamiku týmu? Máme odpověď.

B005

Konspirační teorie. Jak můžou ovlivnit tým?
C3 Prague
28/09/2021
Na blogu České spořitelny se často věnujeme otázkám leadershipu a týmové spolupráce. Pátráme po tématech, která reflektují aktuální dění ve společnosti a zároveň vedou k odhalení nových souvislostí. Proto jsme se podívali, jak můžou konspirační teorie zasáhnout do dynamiky pracovního týmu – i na to, jak náš vztah ke konspiracím změnila pandemie.

Virus jako biologická zbraň, léčba vdechováním horkého vzduchu z vysoušeče vlasů nebo přísně tajný plán Billa Gatese na snížení světové populace. Konspirační teorie se v posledních letech šíří velmi rychle a během pandemie covidu-19 tomu nebylo jinak.

Podle výzkumu agentury STEM potvrdilo dění okolo epidemiologické situace některým českým občanům víru ve všeobecné konspirace. Jiným zase otevřelo dveře k destruktivní nedůvěře v média a oficiální instituce. Výsledky této studie odhalily, že až 81 % Čechů souhlasí s tvrzením, že mainstreamová média – včetně těch veřejnoprávních – v průběhu pandemie záměrně zamlčovala nebo zkreslovala zprávy. A tak řada lidí pátrala po alternativních zdrojích informací.

Mnoha lidem v izolaci však chyběla možnost srovnat si povahu manipulativních či neúplných informací s reálnou situací – která se navíc neustále vyvíjela. Rozhodli jsme se na toto téma podívat v kontextu práce na dálku a dopadů online komunikace na spolupráci mezi zaměstnanci. Vytvářejí si lidé, kteří konspiračním teoriím věří, konspirační teorie o poměrech na pracovišti? Může tendence věřit konspiračním teoriím souviset se sníženou ochotou spolupracovat na dálku? Můžou vznikat konspirační teorie o tom, co se děje na pracovišti, zatímco je většina zaměstnanců doma?

Zjistěte, proč takové otázky stojí za zamyšlení.

Konspirační teorie. Jak můžou ovlivnit tým? - Blog C3 Prague
Zdroj: Europa.eu

1) Konspirační teorie ovlivňují soustředěnost a míru nasazení v práci

Podle studie výzkumnic Any C. Leitové a Karen M. Douglasové, která vyšla již v roce 2016 v odborném časopise British Journal of Social Psychology, můžou mít konspirační úvahy podíl na horší koncentraci zaměstnanců, nedostatečné komunikaci i nižší spokojenosti v práci.

Jak je to možné? Někdy stačí i jedna utkvělá představa o tom, že vedení firmy jedná za vašimi zády s cílem upřednostnit své zájmy. Už to může vést ke složitým pocitům o nepoctivém chování nadřízených – které někdy vyústí i v odchod ze zaměstnání.

2) Konspirační teorie můžou narušit vztahy mezi kolegy

Silné vztahy na pracovišti jsou důležité. Podle Work Trend Indexu, který vznikl pod Microsoftem, má pevná a přátelská vazba mezi kolegy zásadní vliv na produktivitu a vznik inovací. Takoví pracovníci totiž bývají podle této studie více zapojení do běžného pracovního dne. A naopak ti, kteří zažívají méně interakcí s kolegy, často méně prospívají v oblastech, jako je strategické myšlení, spolupráce nebo brainstorming s ostatními a navrhování inovativních nápadů.

Konspirační úvahy související například s neférovým vedením nebo privilegovaným postavením některých pracovníků se v tomto ohledu můžou opět negativně podepsat na vztazích s kolegy, a tím pádem i na fluktuaci zaměstnanců. Složité pocity, při nichž se jednotlivci třeba domnívají, že jejich zaměstnavatel nejedná čestně, přispívají i k obecné nedůvěře a nižší angažovanosti v práci a komunikaci s ostatními.

3) Čím více se soustředíme na dosažení cíle, tím méně věříme konspiračním teoriím

Zajímavý pohled do problematiky konspiračních teorií z hlediska lidské psychologie vnesla profesorka Cynthia Wangová z Kellogg School of Management ve Spojených státech se svými spolupracovníky. Podle ní totiž tendence podléhat konspiračním teoriím závisí na tom, jak lidé smýšlejí o kontrole.

Tvrdí, že jednotlivci, kteří se více soustředí na dosažení svých cílů a ambice, jsou vůči konspiracím odolnější než ti, kdo většinu úsilí směřují na prevenci a ochranu toho, co již mají. Druhá skupina totiž snáz pociťuje ztrátu kontroly, což ovlivňuje také její představy o budoucnosti. A to může odborníkům z oblasti personálních vztahů i vedoucím pracovních týmů dost napovědět.

Jak před konspiracemi pracovní tým ochránit?
Přečtěte si celý článek pro Českou spořitelnu.

Začtěte se dál...

Zajímá vás, co může obsah přinést vám?

Dáme vaší značce obsah. publikum. dosah. relevanci. pozornost.