Očima a srdcem robotika

Pohled do svařovny Škoda Auto, kde je automatizace v plném proudu.

B002

Očima a srdcem robotika
Veronika Čáslavská
03/05/2021
Roboti pomáhají napříč obory a automobilový průmysl není výjimkou. Ve Škoda Auto se automatizují například svařovny, kterými nás provedl doktor Jan Čejka. Co jsme si odsud krom hodinové nahrávky v diktafonu a materiálu pro reportáž odnesli?

1. Zamilovat se do robota? Menší sci-fi, než si myslíte

„Nevěřili byste, jaký vztah si k robotům můžete vybudovat. Někdy o nich dokonce mluvíme jako o svých miminkách,“ směje se Jan Čejka. Vzápětí nám do rukou dává ovládací tablet od zářivě oranžového robota Kuka, jednoho z mnoha místních mechanických pomocníků. „Však si sami zkuste, jak je to návykové.“ A opravdu – robot na povel nakloní hlavu doleva, pak zas doprava – jeho pohyb nápadně připomíná ten lidský. Skoro jako kdyby trochu koketoval.

2. Dřinu za vás robot vezme, ale myšlení ne

Roboti dokážou zastat fyzicky náročné či nebezpečné profese, a lidé pak díky tomu můžou mít volné ruce pro kreativní práci či opravdové výzvy. Tak je to i v mladoboleslavské automobilce. Dělnických profesí, třeba svářečů, sice ve výrobě ubývá, o to víc jsou ale potřeba seřizovači nebo programátoři, kteří se o stroje starají. „Zcela nahraditelný člověk není, jen se mění jeho role,“ vysvětluje Jan Čejka.

3. Mladoboleslavští robotici jsou skromná parta, a přitom špička

Tým kolem Jana Čejky čítá pouhé tři osoby, i v takto malé skupině se jim však podařilo vynalézt patent. Dřív se karoserie středila pomocí mechanických trnů, teď vše dokáže zastat kamera. Inovativní řešení vzniklo ve spolupráci se společností SICK a běžně se teď používá v provozu. Škoda Auto navíc patří mezi největší odběratele robotů v Česku, ročně jich koupí až 500. „Bylo by skvělé založit vzdělávací pracoviště, kde bychom své zkušenosti mohli předávat dál,“ přeje si Jan Čejka.

4. Robot’s gambit. Roboti se cvičí na šachových figurkách

V tréninkových místnostech, kde se studenti a budoucí robotici učí roboty ovládat, si všímáme i zajímavé drobnosti: šachových figurek rozložených na stole a zvláštního papírového „mostu“. Jan Čejka nám vysvětluje jeho účel: „Zkoušíme tu najíždění dráhy a ovládání. Studenti musí dokázat uchopit figurku a přemístit ji, nebo přejet robotem po papírovém oblouku tak, aby ho neponičili.“

5. Robot má mozek programátora

Mít to nejmodernější vybavení je rozhodně fajn, ale rozhodně ne samospásné. „Vždy záleží na technologiích, které do robota nahrajete. Správný robotik je trochu matematik, trochu fyzik a trochu programátor, který dokáže předvídat, jak se robot dokáže chovat,“ jmenuje Jan Čejka. „Teď už mě ale omluvte – mířím do závodu v Kvasinách, kde musím nainstalovat čtyřicet nových kusů.“

Přečtěte si reportáž na kariérním blogu Škoda Auto.

Začtěte se dál...

Zajímá vás, co může obsah přinést vám?

Dáme vaší značce obsah. publikum. dosah. relevanci. pozornost.